Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nasıl Yapılır?
  • 28 Aralık 2022, 16:15

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj İşlemi jinekolojik masada muayene ve ultrasonografik incelemeyi takiben yapılır. Gebelik kesesinin ultrasonda net görülmesi gerekmektedir.

 

Genellikle vakum aspirasyon yöntemi ile küretaj yapılmaktadır. Bu işlem sırasında kullanılan vakum sistemi Karmen kanülü olarak isimlendirilmektedir. 

 

Bu sistemin uçları plastik olup bir defa kullanıldıktan sonra atılmakta ve tekrar kullanılmamaktadır. Rahim kanalına uygun ebatlarda farklı uçları mevcuttur.

 

Vakum aspirasyon yöntemi ile sterilite kurallarına uyulduğu takdirde ard arda ya da fazla sayıda kürtaj olmanın doğurganlık üzerine olumsuz etkisi yoktur. 

 

İşlem öncesi mutlaka 4-6 saat açlık gerekir. Su içilmesine de izin verilmez. 

 

Kürtaj işlemi sırasında genel anestezi uygulanır. 

 

Genel anestezi tecrübeli bir anestezi uzmanı tarafından verilmektedir. Anestezi süresi kürtaj işlemi kısa olduğu için yaklaşık 10 dk kadardır. Uyanması süresi de genellikle aynıdır. İşlem sonrası 1 saat dinlenmenin ardından anestezi etkisi geçtiği için hasta evine gidebilmekte ve normal yaşantısına dönmektedir. 

 

Kürtaj sonrası 1-3 gün istirahat esastır. Ancak iş temponuza geri dönülmesi zorunluysa bedensel olarak aşırı zorlamamak koşuluyla ertesi gün çalışmaya devam etmek mümkündür. 

 

Whatsapp İle İletişime GeçBlog

Aklınıza Takılanlar
---> Bizimle iletişime geçmek için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM