Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarının Latince adı Hymen’dir. Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen işlevsel bir özelliği yoktur. Kızlık zarı embriyojik dönemden kalan bir deri kıvrıntısıdır. Dış ortamla vajina arasında bir bariyer görevi gördüğü düşünülmektedir. Kızlık zarı özellikle de Müslüman ülkelerde önemsenmekte ve daha önce cinsel ilişki olup olmadığının kanıtı sayılmaktadır. Toplumdan topluma değişiklik gösterse de ülkemizde kızlık zarı önemsenmektedir. Bu nedenle bayanlar üzerinde de bu toplumsal baskılar etkili olmakta ve kızlık zarına oldukça önem vermektedirler. Birçok toplumda kızlık zarı el değmemişliğin ve masumluğun simgesi olarak görülmektedir.

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi en sık yaptığımız genital bölge ameliyatlarının başında gelmektedir. Bekaretini kaybetmiş bir bayanın ilk ilişkiye girdiğinde tekrar bakire bir bayanda olduğu gibi kanama meydana gelmesini sağlamak amacıyla yapılan bir ameliyattır. Kızlık zarı onarımı yapılmış olan bir bayanda ilişki ile meydana gelen kanama bakire bir bayanın ilk ilişkisinde oluşan kanama ile aynıdır. Kanamanın rengi, miktarı ve özelliklerinde farklılık görülmez. Normalde de bakire bir bayanda kızlık zarının ilk yırtılmasıyla meydana gelen kanamanın bir standardı yoktur. Bazı bayanlarda kanama pembemsi, damla şeklinde az miktarda olabileceği gibi bazı bayanlarda aşırı miktarda, kırmızı renkli olabilir.

Dikilen kızlık zarı nasıl bozulur?

Kızlık zarı dikimi ameliyatını takiben iyileşme tamamlandıktan sonra kızlık zarı sıcak suya girme, yıkanma, spor yapma gibi durumlarda kendi kendine zarar görmez. Zarar görmesi için tekrar ilişki yaşanması veya vajinaya giriş olması gerekir.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı nasıl yapılır?

Kızlık zarı dikimi kalıcı veya geçici yöntemle yapılabilir. Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikiminde vajina iç kısmında Flep denilen doku parçası kaldırılarak yeni bir kızlık zarı yapılandırılır. Bu bölgenin kanlanması yine vajinanın kendi damarları tarafından olmaktadır. Bu yeni yapılandırılan kızlık zarı vajina duvarını çepeçevre sarar ve adeta orada bakire bayanlarda da olduğu gibi bir bariyer görevi de görür. Bu yapının ortasında normal bakire bayandaki kızlık zarında olduğu gibi bir delik bulunur, bu açıklık sayesinde adet kanı ve vajinal salgılar dışarı akabilir. Kişi ilk cinsel ilişki yaşadığında bu yeniden yapılandırılan kızlık zarı yırtılarak kanama meydana gelir. Kanama bakire bayanda olduğu gibi yırtılma sonucu o bölgedeki damarların hasar görmesi sayesinde olur. Miktarı, özellikleri, rengi bakire bayanda meydana gelen kanama ile aynıdır. Kalıcı yöntemle tamir yapılırken eğer vajinada genişleme de varsa daraltma işlemi de aynı zamanda yapılabilir. Vajinada genişleme uzun süreli cinsel ilişkiye, kürtaja veya doğuma bağlı olabilmektedir. Geçici kızlık zarı dikiminde ise bu tamir işlemi sonrası kişi 3-4 gün içinde cinsel ilişki yaşamalıdır, aksi takdirde kanama meydana gelmeyebilir. Bu yüzden bu ameliyat sık olarak uygulanmaz, daha çok kalıcı yöntem tercih edilir.