Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Kürtaj Kaç Haftalıkken Yapılır?

Kürtaj Kaç Haftalıkken Yapılır?
  • 16 Haziran 2022, 10:11

Kürtaj Kaç Haftalıkken Yapılır?

Kürtaj nedir sorusuna en net cevap, gebeliğin sonlandırılması için yapılan cerrahi operasyon şeklinde verilebilir. Gebeliğin her zaman planlı bir şekilde gerçekleşmemesi sonucunda kürtaj operasyonu birçok kadın tarafından tercih edilebilir. İstenmeyen gebeliklerde kadınlar en kısa süre içerisinde kürtaj olmak isteseler de kürtaj için en uygun hafta olarak değerlendirilen gebelik süresinin beklenmesi son derece önemlidir.

 

Kürtaj ne zaman yapılır konusu kürtaj yaptırmak isteyen kadınların en çok merak ettiği noktalardan biridir. Kürtaj yapılabilmesi için gebelik kesesi ultrason muayenesinde görülebilmelidir. Bunun için de gebeliğin en az 6. haftası beklenmelidir. Bu süreden önce kürtaj yapılması durumunda tıbbi olarak farklı sıkıntılarla karşı karşıya kalınması söz konusu olabilir. Gebelik kesesi tam olarak oluşmadan önce yapılan kürtaj sonrası gebeliğin devam etmesi riski bulunabilir. Bu riskin ortadan kaldırılabilmesi için gebeliğin 6. haftasına kadar beklenmelidir.

 

Gebeliğin oluşması ve gebelik kesesinin büyümesi her kadında aynı şekilde gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle kürtaj için en uygun zamanın gebeliğin 6. ve 10. haftaları arasındaki süre olduğu kabul edilir.

 

Ülkemizde kürtaj işlemi ile ilgili birtakım yasal düzenlemeler bulunmakta olup yasalara göre gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj yapılabilir. Tıbbi olarak kürtajın daha ileriki haftalarda yapılması da söz konusu olmakla birlikte yasal olarak belirlenen sürenin aşılmaması önemlidir. Ancak annenin sağlığını tehdit eden durumlar söz konusuysa gebeliğin haftasına bakılmaksızın kurul kararı ile kürtaj yapılabilir.

 

Her cerrahi işlemde olduğu gibi kürtajda da birtakım komplikasyonlar oluşma riski bulunur. Bu nedenle kürtaj işleminin tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesine özen gösterilmelidir. 18 yaşın üzerinde ve bekar olan kadınların beyanı kürtaj yapılabilmesi için yeterlidir. 18 yaşın üzerinde ve evli olan kadınlara kürtaj yapılabilmesi için eşin onayına ihtiyaç vardır. 18 yaşın altında olan kadınlara kürtaj yalnızca ebeveynlerinin onayı dahilinde yapılabilir. 18 yaşın altında ve evli olan kadınlarda eş onayı bulunduğu durumlarda dahi ebeveyn onayına ihtiyaç duyulurBlog

Aklınıza Takılanlar
---> Bizimle iletişime geçmek için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM