Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Sık Sorulan Sorular

Kürtaj işlemi yasal olarak 10 haftalık gebeliğe kadar (yaklaşık iki, iki-buçuk ay kadar eder) mümkündür.

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması, düşük sonrası rahimde kalan parçaların temizlenmesi ve anormal kanama varlığında tanı koydurucu–tedavi edici yöntem olarak yapılmaktadır.

Kürtaj için en çok kullanılan son yıllarda vakum aspirasyon yöntemidir. Bu yöntemde enjektör ve plastik ince boru sistemi (karman kanülü) vakum oluşturarak rahim içerisindeki gebeliği emerek alır.

Genellikle 5-10 dakika zaman alır. Genel anestezi verilmişse hastanın uyanması da 10-20 dakika sürer.

Genellikle beşinci, altıncı ve yedinci haftanın başları en uygun zamandır. Daha erken gebelikler çok küçük olduğu için nadiren alınamama riski vardır, daha büyük gebeliklerde ise ağrı daha fazla olmaktadır ve işlem daha uzun sürmektedir.

10 hafta altında gebeliği olan 18 yaş altı kadınlar ebeveyn onayıyla, 18 yaş üzeri bekar kadınlar kendi imzalarıyla,  18 yaş üzeri evli kadınlar kendi ve eşinin imzasıyla kürtaj olabilirler.

Yasal olarak evli kadınların eşlerinden de kürtaj onamı alınmaktadır.

Kürtaj işlemi sırasında kayıt tutulmaktadır. Fakat hasta hakları ve GİZLİLİĞİ gereğince bu kayıtlar saklanmakta 3.kişilere izinsiz kesinlikle paylaşılmamaktadır.

Kürtaj işleminden 1 saat sonra günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.

Kürtaj olmak sanıldığı gibi korkulacak bir operasyon değildir. Ancak konusunda ehil ve bilgili kişiler tarafından uygulanırsa hem tedavi sırasında hem de sonrasında riskleri yok denecek şekilde minimum düzeydedir. Vakum aspirasyonu kullanılarak yapılan ve 10 dakika süren kısa bir işlemdir. Eskiden olduğu gibi rahim içerisi kazınmaz ağır yaralara sebep olmaz, rahat geçirilen bir operasyondur. Ayrıca kürtaj sonrası antibiyotik tedavisi ile rahim içi yaralar hızla iyileşir.

Kürtaj yaptırdıktan sonra 1 ay içerisinde yaklaşık 30-40 gün sonra, daha doğru bir tabirle normal periyod içerisinde adet kanaması görürsünüz. Ancak kürtaj işleminden sonra 2 ya da 7 gün ortalama sürede vajinal kanamalar görülebilir. Özellikle pıhtısız olan bu kanamalar adet kanaması ile karıştırılmamalıdır.

Kürtaj olmanın belli bir sayısı ya da sınırı yoktur. Dikkatli bir şekilde yapıldığında dokulara zarar verilmeden alındığında sorun olmaz. Ancak çok sayıda kürtaj yaptırmak iyi değildir. Kısırlık ihtimali de yükselir bu sepibeple aile planlaması öneririz. Ancak her cerrahi müdahalede olduğu gibi kürtajda da fazla ve gereksiz kürtajdan kaçınmak gerekir. Önemli olan kürtajdan sonra uygun bir doğum kontrolü danışmanlığı almaktır.

Hayır, kürtaj kısırlığa sebep olacak bir müdahale değildir. İlk gebeliklerde yapılan kürtaj da kısırlığa sebep olmaz. Fakat 4 ve üzeri kürtaj yapılması rahimde yapışıklık riskini arttırabilir. Kürtaj bir korunma yöntemi değildir. Hastalarımıza doğum kontrolü önerilir.

Kürtaj fiyatları gebeliğin haftasına, yapılan hastaneye, uygulanan anestezi şekline göre değişkenlik gösterir. Hasta danışanlarımız size bu konuda yardımcı olacaktır. Detaylı bilgi için iletişime geçebilir veya formu doldurabilirsiniz.

Kürtaj işlemi hastane veya özel muayenehanelerde, kliniklerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır. Kürtaj olacağınız merkezdeki uzmanın deneyimi, tecrübesi ve merkezin gerekli aletler ve sterilizasyon açısından kapasitesi sağlığınız açısından çok önemlidir.

Her iki anestezi şeklinin de farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Hastanın tercihine göre ve muayeneye göre uygun olan anestezi uygulanır. Gebelik haftası büyüdükçe genel anestezi (sedoanaljezi ) tercih etmek daha uygundur. Genel anestezi hasta konforu açısından daha önemlidir.

Gebelik kesesi çok küçük olmadığı sürece yapılabilir. Ancak gebelik kesesi kürtaj yapılan aletin (kanül) ucuna gelmeyecek kadar küçükse gebeliğin alınamaması riski vardır bu durumda kesenin biraz daha büyümesini bekleyip daha sonra kürtaj yapılması tercih edilebilir.

Vakum yöntemi (enjektör ve plastik kanül) ile genellikle 10 haftaya kadar olan kürtajlar rahatlıkla yapılabilmektedir. Burada doktorun vakum yöntemi konusunda tecrübeli olması önemlidir.

Bu kadar ileri gebelik haftalarında lokal anestezi ile ağrı hissedilme riski artar. Daha çok genel anestezi tercih edilir. Ancak çok normal doğum yapmış hastalarda ve ağrı eşiği yüksek hastalarda bazen lokal anestezi de uygulanabilmektedir.

Eğer bütün gebelik materyali tamamen düşmemişse ve parça kalmışsa, kanama varsa kürtaj gereklidir. Gebelik materyali tamamen düşmüşse ve kanama yoksa kürtaj yapılmayabilir.

Ülkemizde düşük hapı veya kürtaj hapı (veya iğnesi) şeklinde kullanılabilecek bir ilaç yoktur. Bu tür ilaçlardan ve tavsiyelerden kaçınmanız gerekir. Doktor denetiminde olmayan her tür ilaç ve müdahale ciddi sonuçlar doğurabilir. İnternet ortamında satılan içeriğinin ne olduğu belirsiz ilaçlardan kaçınmanızı öneririz.

İlk kürtajda olduğu kadar nadir riskler ikinci ve üçüncü kürtajlarda da vardır. Ekstra başka bir risk taşımaz.

Kızlık zarı çok geniş ve aletlerin geçmesine müsait olanlarda bazen kürtaj mümkün olabilir ancak çoğunlukla mümkün değildir. Muayene ile kısmen anlaşılabilir ancak işlem sırasında kızlık zarının yırtılmayacağının garantisi verilemez.

Hayır. Bir kadının kürtaj olduğu sonradan başkası tarafından veya başka bir doktor tarafından muayene edilse bile anlaşılamaz.

Kürtaj olduğunuz gün banyo, duş serbesttir. Ayakta oturarak alınması vagene (vajinaya) su girişi ve infeksiyon (enfeksiyon) riskini azaltmak açısından önemlidir.

Hastalara bu tür girişimsel işlemlerle ilgili video ve görüntüleri izlemelerini genellikle önermeyiz çünkü yapılan işlemleri çoğunlukla olduğundan farklı algılayarak endişe ve korkularını arttırırlar. Bunun yerine sadece doktorunuzun tavsiye ve anlattıklarını dinlemek daha faydalıdır.

Uygun anestezi (lokal veya genel) ve teknikle yapıldığında genellikle rahat ve fazla ağrı duymadan kürtaj olabilirsiniz. Daha önce doğum yapanlarda ağrı genellikle daha az olmaktadır. İşlem sonrasında uygulanan ağrı kesiciler ile ağrı sıklıkla yaşanmamaktadır.

Hayır kürtaj işlemi yatış gerektirmez. İşlemden kısa süre sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Çok küçük haftalarda şart olmasa da özellikle ileri haftalarda yapılması gerekir.